איך לבחור מדרשה?
מירב סויסה | פורסם:21/03/18 08:40
5036|
אם תבחרי את המדרשה הנכונה לך - הלימוד במדרשה יהיה המשמעותי ביותר והבונה והמעמיק ביותר עבורך. איך בוחרים מדרשה מתאימה?

לפני שנים, כשחיפשתי מדרשה – האפשרויות שעמדו בפניי לא היו רבות. לכן לא הייתה כל כך הרבה התלבטות, וההחלטה הייתה קלה יחסית. היום, (בהתאמה לריבוי בכמות המעדנים/מילקים/יוגורטים שניתן למצוא במקרר בכל סופר) – ישנו ריבוי עצום במספר המדרשות, ולא רק בכמות המדרשות אלא אף בסוגי המדרשות השונים ובתוכניות הלימוד השונות שהן מציעות. כל זה גורם לבלבול גדול, ולקושי בהחלטה. 

את בטח מכירה את עצמך שואלת את השאלות הבאות: אז מה כדאי לי, קודם שירות לאומי או קודם מדרשה? ואולי בכלל שירות לאומי עם מדרשה? ואם כבר שילוב אז אולי מדרשה בשילוב לימודים אקדמאיים??? כל זאת עוד לפני שהגענו לשאלה המרכזית – באיזו מדרשה כדאי לי ללמוד? גם כאן האפשרויות רבות: 
מדרשה בסגנון חסידי או בסגנון רציונאלי, מדרשה "ברסלבית" או "קוקניקית", מדרשה פתוחה או דווקא בכיוון אחד מסוים, בדגש על אמונה או על גמרא, בעיר גדולה, בעיירת פיתוח או בישוב קטן, מדרשה קטנה ומשפחתית או גדולה וסוחפת... כל זה בנוסף לעצות כמו: מצד אחד אחותי למדה במדרשה ההיא ומזה נהנתה אז אולי גם אני, אבל חברה מהשירות למדה דווקא שם, וגם היא נהנתה חבל"ז... 

כך מנקרות להן השאלות והספקות והבלגן חוגג...

במאמר זה אני רוצה לעזור לך לעשות קצת סדר, על מנת שתוכלי להגיע להחלטה טובה יותר בבחירת מדרשה: החלטה שתהיה יותר שלך, ויותר מתאימה לך. אם תבחרי את המדרשה הנכונה לך – הלימוד במדרשה יהיה המשמעותי ביותר והבונה והמעמיק ביותר עבורך. 
 

מתי ללמוד במדרשה – לפני או אחרי השירות?

שאלה זו מתחלקת לשתי שאלות משנה, נתייחס לכל אחת מהן בנפרד: 

האחת, האם אני רוצה ללמוד במדרשה מיד לאחר סיום התיכון או קודם לשרת ורק אחר כך (או בין שתי שנות השירות) ללמוד במדרשה? 

כיום, רוב הבנות פונות ללמוד במדרשה רק לאחר השירות. בבחירה כזו ודאי יש היגיון, ויש לה יתרונות, בין השאר משום שאת בוגרת יותר, "השתפשפת" כבר עם החיים, מה שיתכן והוליד אצלך שאלות נוספות. לבנות רבות בשלב כזה הצורך בבירור פנימי הינו משמעותי הרבה יותר. אחרי שנה או שנתיים של שירות את בוגרת יותר, ולכן יש סיכוי שהבירור והבנייה האישית במהלך לימודים במדרשה יהיו עמוקים יותר. 

אולם בחירה כזו איננה הכרחית, ואפשר לבחור גם אחרת, וללמוד לפני השירות (כמוני למשל... וזה היה נהדר!). אם את מרגישה שאת נמצאת בשלב שבו הבירור האמוני האישי הינו "בדמך", כלומר, שהוא קריטי מבחינתך, שיש לך שאלות רבות ונושאים רבים שאת רוצה לקבל תשובות, או שאת מרגישה בלתי בנויה, ולא מוכנה מהבחינה הזו עדיין לצאת אל החיים, ואל השירות. 

אם את מרגישה שהיית רוצה להיבנות עוד קצת (או הרבה) לפני שתצאי אל החיים – אין טעם לחכות עם התהליכים הללו עד לאחר השירות. ואז - לא רק אפשרי, אלא אפילו רצוי, שתלמדי במדרשה עוד לפני השירות. 

מדרשות רגילות או משולבות

ישנן מדרשות שלא יקבלו בנות לפני שירות, אבל ישנן מדרשות שבהן יש תוכניות מיוחדות ונפרדות לבנות שבאות למדרשה לפני שירות, אפילו יש מדרשות שיש בהן תכנית מיוחדת להכנת בנות לפני שירות צבאי. ישנן מדרשות שבהן התכנית הרגילה לא מפרידה בין בנות לפני שירות או אחרי שירות – והן לומדות ביחד. 

מניסיוני (הלא מועט) במדרשה מן הסוג האחרון אין הבדל עקרוני ברמת הלימוד, בעומק או בסוג התהליך שעוברות בנות לפני או אחרי שירות. קבוצה "מעורבת" כזו לא גורעת מרמת הלימוד, ואפילו מן הבחינה החברתית לא מורגשים הבדלים. 

בסופו של דבר, השאלה האם ללמוד במדרשה לפני או אחרי שירות הינה החלטה שלך בלבד, והיא קשורה למקום שבו את נמצאת: אם את מרגישה שאת רוצה קודם לצאת אל העולם ורק אז להיכנס פנימה לתהליך הבירור וההתחזקות – דחי את המדרשה לאחר השירות. אולם אם את מרגישה שיש לך דברים בוערים, ואת לא רוצה או יכולה (אפילו מפחדת...) לחכות עד לאחר השירות – אל תהססי ללמוד כבר לפני השירות. 

רק ללמוד או לשלב עיסוקים אחרים?

השאלה השניה, האם אני רוצה להקדיש שנה שלמה ומלאה ללימוד במדרשה, או לצרף לימודי מדרשה לעיסוקים נוספים: שירות לאומי או לימודים אקדמאיים?

יכול להיות שהוריך מתנגדים לכך שתקדישי שנה שלמה ללימוד במדרשה, משום שהדבר הינו "בזבוז" של זמן או כסף (או מסיבות אחרות), ואז שילוב של מדרשה עם שירות לאומי או עם לימודים אקדמאיים יכול לנטרל את ההתנגדות הזו, ולהוות פיתרון טוב לרצונות המנוגדים. יתכנו גם אילוצים אחרים שלא מאפשרים לך ללמוד שנה מלאה במדרשה.

אולם, גם ללא קשר להורים או לאילוצים אחרים, אלא לכתחילה - לך עצמך יכול להתאים שילוב שכזה. באיזה מצב? 
שנת מדרשה מלאה מתאימה למי שמרגישה שהיא רוצה לתת לעצמה שנה של בירור פנימי עמוק ומשמעותי, שנה של בנייה יסודית ועמוקה. אין מילים לתאר עד כמה שלב כזה הינו נדבך משמעותי ביותר במהלך החיים. 

חייו של אדם בעולם שלנו מורכבים ממרוץ ארוך להשגת מטרות מוגדרות: תעודת בגרות-שירות-תואר-עבודה-נישואים-משפחה (לאו דווקא בסדר הזה). מועטות הן ההזדמנויות שבהן יש לאדם אפשרות לבדוק ולעצב את עצמו ואת חייו לעומק: מהן שאיפותיו ומטרותיו, מהי אמונתו, מהן הערכים שלו, להיכן הולכים חייו, ועוד. מצד אחד ברור לכל שללא בירור כזה חייו של אדם יהיו חסרים וריקים (אולי מהדבר העיקרי שבהם), ובכל זאת מעטים האנשים שמקדישים ברצינות את הדרוש לבניה כזו. 

הבירור האישי שתעברי במדרשה

שנת מדרשה הינה השלב בחיים שבו את יכולה לעשות את הבירור הזה, שבו את יכולה לצייד את עצמך ואת חייך במלאי עמוק של תוכן ואמונה לקראת המשך החיים. נכון שאפשר (וצריך!) לעשות זאת במהלך כל החיים, אבל אין זה דומה למצב שבו את מתפנה כל כולך לבניה כזו, שממילא היא תהיה גם עמוקה ומשמעותית הרבה יותר. שלב זה של החיים (לפני שירות או לימודים אקדמאיים) הינו שלב מתאים מאוד – הן מבחינת המחויבויות והן מבחינת הבנייה האישית – כדי לעצור את מרוץ החיים ולתת לעצמך את המתנה הנפלאה הזו. 

לאור ניסיוני האישי בלימוד במדרשה, ולאחר שנים ארוכות של עבודה עם בנות מדרשה - ברור לי שככל שהשנה תהיה יותר פנויה מעיסוקים אחרים, ההשפעה שלה עליך תהיה משמעותית יותר, והבנייה תהיה עמוקה יותר. 

אולם, אם את לא נמצאת במקום שבו את מרגישה שמה שאת צריכה הינו בירור עמוק, אבל כן היית רוצה ללמוד תורה, והיית רוצה להישאר מחוברת לעולם תורני, למסגרת דתית, על מנת להתחבר יותר, ובכדי שלא "להתקלקל" בשירות או בלימודים, יתכן שמה שיותר יתאים לך הינו שילוב של שנת מדרשה עם עיסוקים אחרים: פסיכומטרי/שירות/לימודים אקדמאיים. 

ישנן מדרשות שמציעות תכניות מיוחדות לשילובים כאלו, וישנן מדרשות שמאפשרות לימודי פסיכומטרי מרוכזים במסגרת המדרשה. תבדקי...

באיזו מדרשה כדאי לי ללמוד?

קשה קשה! יש כל כך הרבה מדרשות, וכולן טובות, ומציעות שיעורים טובים, עם רבנים ורבניות מעניינים. וגם שמעת מבנות שונות שלמדו במדרשות שונות שנהנו ביותר – ואת פשוט לא יודעת איך להחליט...! קשה קשה...

גם בהחלטה חשובה זו, כמו בכל החלטה אחרת, את קודם כל צריכה לשבת עם עצמך ועם השאלה: מה המטרה שלי בלימוד במדרשה? 
יכולות להיות מטרות שונות ורבות בשנה כזו, ולכל אחת המטרות שלה. על מנת שזו לא תהיה שנה מבוזבזת (שבה תשיגי מטרות של מישהי אחרת...) חשוב לפני שאת יוצאת למסע הזה לברר מה היית רוצה להשיג בשנה כזו. שאלי את עצמך למשל: מה השאלות שלי? במה הייתי רוצה להתקדם? איזה סגנון שיעורים גורם לי להתעלות? וכו'.

אחרי שיש בידך את המטרות שלך (לא של אמא, לא של אחותך הגדולה, ולא של החברות הכי טובות), את פונה לחפש מדרשה, שתענה על המטרות הללו.

היכרות ראשונית עם המדרשה

בשלב ראשון יש להיחשף למגוון מדרשות. האפשרויות שלך להכיר מדרשות הינן: לשמוע מחברות / קרובות משפחה/ וכו', באמצעות האינטרנט (באתר המדרשות התורניות, וכן באתר של כל מדרשה ומדרשה), ובחוברת של "פורום המדרשות". בשלב זה את יכולה לקבל רושם כללי על המדרשות השונות ולנסות לעשות רשימה ראשונית של המדרשות שנראות לך רלוונטיות. (כמובן שיכולים להיות שיקולים נוספים כמו: קרבה לבית, עיר או ישוב, וכו'). בשלב זה צמצמת את האפשרויות למספר קטן יחסית של מדרשות.

השלב הבא הינו להכיר את המדרשות הללו בצורה יותר עמוקה, וזאת באמצעות ביקור במדרשה. אינה דומה התרשמות מחומר כתוב, או בשיחה עם חברה - לביקור שלך במקום עצמו. גם אם מדרשה מסוימת הייתה מ-ד-ה-י-מ-ה עבור בת הדודה שלך – אין זה אומר שגם לך היא מתאימה. 

את הינך מיוחדת ושונה (אפילו אם זאת החברה הכי טובה) והצרכים הרוחניים והדתיים שלך שונים, ולכן לא כדאי להסתמך יותר מידי על עצות של אחרים, אלא – תבדקי! 

איך בודקים?

המדרשות השונות מפרסמות ימים פתוחים לבדיקת המדרשה/ימי עיון/טלפון של איש קשר שאיתו אפשר לתאם ביקור במדרשה. אם לא ראית פרסום כזה – תפני למדרשה לברר מתי אפשר לבוא. בכל מקרה שאת הולכת למדרשה כדאי לתאם את הביקור עם אדם מהמדרשה, וגם לקבוע ראיון. 

בביקור כזה את יכולה להתרשם מהנושאים הבאים: מהאווירה האנושית והחברתית, מהכיוון החינוכי, מהאופי והדגשים של הלימוד, ממערכת השעות, מהמורים והרבנים המלמדים שם, מהתנאים הפיזיים (מגורים, אוכל וכו'), מאופי הבנות הלומדות במדרשה (אם יש כזה). 

כדאי להשקיע זמן בבדיקה כזו ולא לבוא לזמן קצר מידי על מנת שיהיה לך די זמן בכדי להיכנס לשיעורים (כמה שיותר), לשוחח עם בנות שלומדות במדרשה ועם אנשי צוות שתפגשי (בראיון, ולא רק). 

כדאי שתבואי עם שאלות ונושאים מוכנים מראש שאת רוצה לבדוק (בהתאם למטרות שלך)!

אני חוזרת ומדגישה: אל תסתפקי באמירות כלליות של: "מדרשה מדהימה!" "אני ממש ממש נהנית, כדאי לך לבוא ללמוד פה!" או ב"סטיגמות" על מדרשות (לטוב ולרע). מה שטוב לאחת לא בהכרח מתאים גם לאחרת, ולכן תבררי באופן ממוקד יותר, בהתאם לציפיות שלך. למשל: מה הסגנון של המורים שמלמדים כאן? האם יש יחס אישי? האם יש הרבה שבתות? וכו' וכו'.

ובסוף – צריך להחליט...

לאחר שבדקת מספר מדרשות, שבי עם עצמך, ובחני את הנתונים שאספת במדרשות השונות. ההחלטה עדיין קשה, אבל את כבר יודעת מה את מקבלת ומה חסר בכל מן המדרשות, ומה שנשאר לך לעשות הוא להכריע אילו מן הדרשות הינה המדרשה בה תוכלי את עצמך, על שאיפותיך הייחודיות, לקבל את המיטב והמירב – בהתאם לציפיותיך משנה גדולה ומיוחדת זו... ושיהיה בהצלחה!

fav
print
fb-btn
אודות אתר מדרשות תורניות לבנות

אתר מדרשות תורניות לבנות – מבית "סטנדר לימודים", מרכז את כל המדרשות מדרשיות ובתי המדרש לנשים. באתר תקבלו מידע עדכני על המוסדות השונים, ותוכלו להתרשם מהמאפיינים והיתרונות של כל מדרשה, וליצור איתה קשר ישיר לבירורים ולהרשמה. האתר מציע גם הכוונה למציאת המדרשה המתאימה, דרך שירות ייעוץ טלפוני אישי, פורום לשאלות ותשובות בנושא חיפוש מדרשה, ומאמרים בנושא. בתקופת הרישום מתפרסמים באתר מועדי ימים פתוחים וימי עיון במדרשות ונשלחים עדכונים שוטפים למעוניינות בהרשמה.

אהבתם? פרגנו לנו!