דף הבית מכינת צהלי

מכינת צהלי

מכינה קדם צבאית לבנות דתיות

כתובת:משואות יצחק
זמני פעילות:תנאי פנימיה
ראש המדרשה:מיכל נגן
קהל יעד:בנות דתיות בוגרות אולפנות ותיכונים דתיים
מאפיינים:
  • שבוע לימודים מלא
  • מגורים במדרשה
  • לציבור דתי
מסלולים:
  • מסלול הכנה לשירות צבאי
  • תוכנית תורה לשמה
  • מדרשה לבנות

מטרות המכינה:

צהלי’ מבקשת להכשיר בנות דתיות לשירות בצבא, ומתוך כך להצמיח בנות דתיות איכותיות, תורמות ומנהיגות. אנחנו מבקשים לטפח ולפתח דמות אישה דתית ישראלית היונקת את ערכיה ואורחות חייה מדת ישראל ומחויבת להלכה.

בערוגות ‘צהלי‘ צומחות בנות דתיות שבכוחן להאיר לחברה הישראלית כולה דרך של עדינות, עומק, שותפות וטוב לב והכל מתוך עשייה ומחויבות הן בתחום שבין אדם לחברו והן בתחום שבין אדם למקום. אנו מעודדים את  בנות המכינה ליצור חברת איכות, שתיקח על עצמה משימות לאומיות בשירות הצבאי, ואח”כ בחיים האזרחיים מתוך רוח דתית-ציונית המשתלבת בתוך החברה הישראלית.

מטרות מעשיות:

אנחנו שואפים ליצור קבוצה של בנות דתיות המאופיינת במספר מאפיינים:

קבוצה המחויבת לערכים של יראת שמים וקיום מצוות, אמת, נתינה ותמיכה ללא שיפוטיות וציניות.

חבורה לומדת המכירה את ארון הספרים היהודי, ומכירה בכך שהלימוד הופך את התורה לתורת חיים.

קבוצה מגובשת, בעלת גאוות יחידה, עם הרגלי דיון והכרעה, המסוגלת לפעול ולהגיע להישגים.

השתייכות ל”נבחרת” של צהלי, מאפשרת לכל אחת מחברות הקבוצה להתגייס באופן פרטני ולהאיר את דרכה בכל מקום שאליו תלך. מכאן כוחה של הקבוצה.

אנחנו שואפים ללוות לווי פרטני של כל אחת מהבנות בדרכה, בהשגת מספר מטרות:

הפנמה כי שירות של בנות דתיות בצבא הינו אתגר מורכב וכי עליה להכין את עצמה היטב על מנת לעמוד בו בכבוד.

פיתוח משמעת פנימית והבנה כי דווקא שמירה על חוקים ומצוות היא הדרך להגיע לחופש אמיתי.

היכרות מעמיקה עם עצמה והאישיות שלה, על ידי ביצוע מגוון משימות. ובחירה בתפקיד בצבא ובאזרחות שיאפשר לה למצות את יכולתה ולהגיע הכי רחוק שהיא יכולה.

התנסות בחיי קבוצה, בפעולה ובביצוע משימות אישיות וקבוצתיות.

חיפוש בדרך התורה וההלכה אחר הפנים המשמעותיות והחיוניות לחייה של כל בת בקבוצה.

בנוסף, המכינה מקווה להשיג כמה מטרות בחברה הישראלית:

בוגרות המכינה יהיו אזרחיות מחויבות, מודעות ותורמות יותר לקהילות בהן יחיו, וישפיעו על החברה הישראלית.

הכשרה של בנות דתיות המשרתות במסלולים מגוונים,יוביל, כך אנו מקווים, להשתלבות קלה יותר של בנות דתיות בצה”ל, תהליך שכבר מתרחש לנגד עינינו ואין להתעלם ממנו. אנחנו מאמינים שבוגרות צהלי הופכות את צה”ל למקום טוב יותר. השבחים שמקבלות בוגרותינו ממפקדיהן יוכיחו.

צוות צהלי:

צוות חינוכי: מיכל נגן – ראש המכינה

יפית קליימר, שני מאור, עתירת גרנביץ, ענת אריאל, ענב דורי

צוות המורים בצהלי: ראש המכינה – מיכל נגן, יפית קליימר, שני מאור, עתירת גרנביץ, שירי נתן, הרב אילעאי עופרן, הרב אלי רייף, הרב אברהם בילדשטיין, הרב עמית קולא, ד"ר נח חיות, אליכין בן-נון, אפרת גרוסמן, יואב סימון, ידידיה גוטליב, ד"ר גילי זיוון

הווי המכינה:

ב’צהלי’ לומדים לא רק בבית המדרש אלא גם מהחיים החברתיים המשותפים.

החיים המשותפים של הקבוצה יוצרים לצהלי שפה ומורשת ייחודית  - לפניכן מילון קצר בעזרתו תוכלו להכיר אותנו קצת יותר.

חיי היום יום:

קראוונים – מה עושות 11 בנות עם קראוון אחד, מיטות קומותיים, שני שרותים ומקלחת אחת? חיות בצוותא. איך מסתדרים עם זה? בהרבה אהבה, סבלנות והכלה. אגב,  מתי בפעם האחרונה יצא לך להתגנב למטבח בלילה ולאפות עוגיות לכל החברות שלך?

מדריכות – אם בנט זה אח, המדריכות הן אחיות. המדריכות הן הדמויות החשובות ביותר במכינה. הן נמצאות בשבילכן כל הזמן, מפנקות, מכווינות, מקשיבות ומשח”נשות. אל תוך הלילה.

שבתות – פעמיים בחודש נשארות שבת ביחד. מבשלות, אופות, מפרישות חלה, מנקות ואז – שבת מנוחה: תפילות, שיעורים, שירים, משחקים ולמידה משותפת.

  שֵבֵת אחיות - כל שבוע אנחנו מקיימות שיחות בקבוצות קטנות, לבירור פנים, בלב פתוח, לקרבה, לצמיחה ולחברות.

שיחת קבוצה - בכל שבוע מתקיימת שיחה לכל המכינה. זו הבימה להתלבטות, התארגנות ושיחה נעימה. נו, טוב, יש גם צעקות… בסוף מתקבלות כמה החלטות. האם נצליח לעמוד בהן?  נדבר על זה בשיחה הבאה.

חברותות ומשמר – בלילות חמישי לומדים בחברותא אל תוך הלילה. חוויה מיוחדת.

פעימות לאורך השנה:

שחרית – החודש הראשון במכינה הקדם צבאית, כשאתן רק מגיעות ועוד לא מכירות. יחד אנחנו משקיעות זמן לגיבוש, להכרות עם נהלים וכללים, עם המורים והשיעורים. חודש של התרגלות חימום מנועים והתנעה. זה גם הזמן להציב מטרות לשנה הקרובה. 

זמן מנחה - באמצע השנה אנחנו עוצרות לבדוק את עצמנו מול המטרות שהצבנו בתחילת השנה וגם מחליפות חדרים ומתערבבות מחדש עם המכינה. זמן לחשבון נפש אישי וקבוצתי.

בעת נעילת שער - כחודש לפני הסוף אנחנו מתחילות להתבונן במה שהיה לנו השנה. הרבה סדנאות והרבה מחשבה ובדיקה. לסיום, מכינה כל אחת פרויקט אומנותי מסכם למזכרת.

פרויקט סיום, טקסיום - כל מחזור בוחר כיצד לסיים ולהיפרד – בשיר, בבנייה, בחוברת לימוד יומית – ובכל מקרה: בהרבה התרגשות ותקווה.

התנסויות:     

תורנות ‘לעבדה ולשומרה’ - לומדים דרך הידיים. לוקחים חלק בטיפוח ושימור המכינה – ניקיון שטחים ציבוריים, הכנת ארוחת ערב, כביסה, כלים ופינת קפה.

לוזרית– הווינרית שזוכה לתפעל את הלו”ז במכינה. מה זה אומר? שהשבוע את אחראית על החברות שלך – נוכחות, תפקוד זמנים ושיחת קבוצה.

משימות קראוון - גיבוש קראוונים בתקופת השחרית שלנו. המשימות הן לכל הקראוון – יום שפ”ה (שיפר פני המכינה), יום התנדבות, טקס פתיחה ושבת ראשונה.

ועדות - ועדת בוגרות, ועדת גיוסים, ועדת קשרי חוץ, קודש, ידידות, ירוק ויפה. יש הרבה עבודה. אם פספסת את ועדת קישוט ביסודי – הגיע זמן תיקון.

צוותי משימה - צוות לארגון חודש אדר, צוות לארגון פרויקט התנדבות מכינתי וצוות לארגון סוף שנה – הצוותים אחראיים על זמן על תקציב ועל ביצוע. היו חלק מהרשות המבצעת!

שיעור חניכה – שיעור שמעבירה חניכה לחברותיה. התנסות חשובה בדרך לתפקידי הוראה והדרכה בצה”ל.

סדרות:

הסדרות נחשבות על ידי רבות לגולת הכותרת של הלימודים בצהלי.

מה הן הסדרות? 3 פעמים בשנה אנחנו יוצאות לפגוש את עם ישראל. מבפנים. הכי בפנים שאפשר: מתיישבים בנגב? חפ”ק של צה”ל בחרמון? בדואים? פלסטינים? אנשי שמאל? אנשי מחאה חברתית? חרדים? עובדים זרים? אתן קובעות – אנחנו רק מכווינות. מה הכוונה שאתן קובעות? זה מתחיל בארגון – להחליט איפה ועם מי אתן רוצות להיפגש, לארגן את הלו”ז ולדאוג לפרטים הקטנים והגדולים: מקומות לינה, הסעדה, דרכי תחבורה והכל תוך שמירה על התקציב שבידיכן. זה ממשיך ביישום: עמידה בזמנים, לדאוג שהכל “מתקתק”.

הכנה לצה”ל:

תוכנית מכינות בכושר - שיעור ספורט קבוע – לפי סרגל מאמצים צהלי: הבנות נבחנות בבוחן בר-אור שלוש פעמים במהלך השנה, חוגי ריקוד וקרב מגע וגם ‘יום מכינה’ במכון וינגייט הכולל מסלול מכשולים, משיכת חבל וטיפוס על קיר. יש לנו גם שיעור של חץ וקשת. אבל זה כבר עניין קצת אחר.

להסבר על ‘תכנית מכינות קדם צבאיות בכושר’ לחצי כאן

סימולציית טירונות – גדנע  - שלושה ימים בגדנע ימחישו לך, יותר מאלף מילים, מהי חווית הטירונות: משמעת, דיסטאנס, עמידה בזמנים, שיעורי נשק ומטווחים.

תני כתף –  מסע אלונקה - “חזקות מקדימה, היותר חזקות מאחור עוזרות לחלשות, וקדימה!” מתנסים גם בזה במכינה, ולומדים על סיבולת, על היכולת לרוץ קדימה ולהתגבר, על ריכוז ומיקוד ועזרה לזולת ויכולות שלא ידעת שקיימים בך.

ביקורי מפקדים בכירים – מי כבר היה אצלנו? ראש אכ”א אלוף אורנה ברביבאי, יוהל”ן (יועצת הרמטכ”ל לענייני נשים) תת אלוף רחלי טבת ויזל, מפקד מיטב אל”מ גיל בן שאול, ראש להק ציוד בחיל אויר אל”מ רן לוי, ומפקדים בכירים מחיל המודיעין. אנחנו רואות חשיבות רבה בחשיפה ובהיכרות עם המערכת ומפקדיה.

בחירת תפקיד לצבא - צוות המכינה מלווה את הבנות בבחירת התפקיד המתאים להן. המפגש עם בוגרות המכינה מאפשר לך לשמוע בפרטי פרטים מה כולל כל תפקיד, ומהם האתגרים המיוחדים שיעמדו בפנייך. הלימודים במכינה יעזרו לך להכיר את עצמך ואת יכולותייך. השילוב הזה מוביל לבחירה מיטבית של תפקיד שימצה את יכולותייך ושאיפותייך.

שיעורים יעודיים – בשערי בקום  - ככל שמועד הגיוס קרב נעשים השיעורים במכינה ייעודיים יותר – שיעורי ההלכה דנים בסוגיות רלוונטיות, שיחות ודיונים הנוגעים להתמודדות עם שבת בצבא, חצאית או מכנסיים בשירות, שמירת נגיעה, פאנלים עם מורים לגבי מיקומן של הבנות בצה”ל, ושל הבנות הדתיות בפרט.

מיקום המכינה:

המכינה הקדם צבאית לבנות ‘צהלי’ שוכנת במשואות יצחק, על כביש 3 בין קרית מלאכי לאשקלון.

מבאר שבע: קו 446 לקסטינה, ומשם קו 301 למשואות.

משך הנסיעה: שעה ורבע

מירושלים: אוטובוס 437

משך הנסיעה: שעה ועשרה

מתל אביב: רכבת לאשקלון (שעה נסיעה),

ומשם קו 301 או מונית שירות (10 דק )

 

 

צלצלו עכשיו
073-7599508
צרי קשר עם המדרשה
השאירי פרטים ונחזור אלייך:
רק פניות ממתעניינות בלימודים נשלחות למדרשות
מוסדות נוספים שיכולים להתאים לך:
אודות אתר מדרשות תורניות לבנות

אתר מדרשות תורניות לבנות – מבית "סטנדר לימודים", מרכז את כל המדרשות מדרשיות ובתי המדרש לנשים. באתר תקבלו מידע עדכני על המוסדות השונים, ותוכלו להתרשם מהמאפיינים והיתרונות של כל מדרשה, וליצור איתה קשר ישיר לבירורים ולהרשמה. האתר מציע גם הכוונה למציאת המדרשה המתאימה, דרך שירות ייעוץ טלפוני אישי, פורום לשאלות ותשובות בנושא חיפוש מדרשה, ומאמרים בנושא. בתקופת הרישום מתפרסמים באתר מועדי ימים פתוחים וימי עיון במדרשות ונשלחים עדכונים שוטפים למעוניינות בהרשמה.

אהבתם? פרגנו לנו!